rod euscopius

no avatar
hey-ho

rod euscopius

Poslao/la hey-ho » čet srp 12, 2012 11:18 am

evo, posto dugo vec nisam pisao nista, mislim da bi bilo ljepo da sad napisem nesto dok imam vremena. ;-)
dakle, kao sto naziv kaze, radi se o zivinama iz roda euscopius.
ovo nisu tarantule kao u mojim proslim postovima. radi se o najblizim srodnicima taranula i paukova - skorpionima.
na svijetu se za sad zna za oko 1500 vrsta skorpiona, no mnoge su jos neotkrivene. no, mi cemo danas govoriti o euscopiusima, vrstama koje zive kod nas u hrvatskoj.

VRSTE:
u ovom rodu skorpiona imamo mnogo vrsta. to su: E. carpathicus, E. gamma, E. germanus, E. hadzii, E. italicus, E. mingrelicus i E. tergestinus. moguce je da neke vrste jos uvijek nisu otkrivene.

IZGLED I VELICINA:
ovo su skorpioni malog rasta, najvise 5 cm. boja ovisi od vrste do vrste, no uglavnom su potpuno smeđi. imaju 4 para nogu, te je peti par deformiran i nazivaju se "kljesta". na vrhu repa nalazi se zalac sa žljezdama koje ga opskrbljuju otrovom.

životni vjek im ovisi o uvjetima, a najstariji primjerci u zatocenistu su dozivjeli 5 g ( u prirodi najvise 8 g ).

ovaj rod rasprostranjen je cijelom europom, te jednim dijelom afrike i azije.

TERARIJ I UVJETI:
nije potrebno kupovati pravi terarij. bit ce im dovoljna jedna kutija od sladoleda kQatro. normalno, kutija mora imati izbusene rupice za filtraciju, i to ne 4 rupice na poklopcu, kroz koje se skorpion moze pokusati provuci i gaglaviti te umrijeti. u terariju treba imati skroviste - moze nekakvi "gornji" dio skoljkice stavljen na podlogu ( vole dok im je ulaz u kucicu uzak, pa da se moraju provuci ). podloga moze biti obicna zemlja iz prirode, no mora biti suha. nikako im nemojte stavljati zemlju za uzgajati povrce i voce! treba im mali komad vate namozen u vodu ( malo ga iscjedite ) kao izvor vode. ostalo ide po vasoj zelji, no lijepo im je staviti nekakvu "čudnu" granu ili panjić po kojoj se mogu penjati i raditi gluposti.

temperatura bi trebala biti niska, oko 20-22 stupnja C. na visokim temp. brzo uginu. vlaga 60-70 %.

PREHRANA:
hrane se manjim beskraljeznjacima. jako vole crve brasnare. pljen svladavaju kljestima, no ako je potrebno upotrijebit ce i zalac. nakon to je ztrva svladana, skorpion u nju ubacuje otrov koji od pljena pravi kasu, te ju pojede.

OTROV:
otrov kod ovih vrsta je vrlo slab, slabiji od pcelinog. otrov napada zivcani sustav te brzo ubija zrtvu. kod ljudi, naotice dio oko mjesta uboda. kod alergicnih ljudi se moze dogoditi i nesto ozbiljnije, poput mucnine, vrtoglavice... no i dalje nista ozbiljno. kada je mene ubola, prst mi je malo naotekao, i nista drugo nije bilo.

sto se tice spola, muzjavi imaju veci i deljbi zalac, te kraj repa (prije zalca ). također, spol se prepoznaje po "krilcima" na trbuhu, zenke također imaju malo manje nego muzjaci.

razmozavanje je jednostavno. samo se treba pruziti prilika muzjaku da se udvara zenki. sada sve ovisi o tome hove li ga zenka prihvatiti ili ne. ako ga prihvati, dolazi do parenja, te muzjak ode ( zenke ne napadaju muzjake kao kod tarantula ).
zenka nakon određenog perioda rađa zive mlade te ih stavlja na svoja leđa, te ih nosi i hrani dok se ne osamostale. mladi su u pocetku bijeli.

ovo je fantasticna zivotinjica za pocetnike u teraristici, te je vrlo zanimljiva za promatranje. radi se o vrsti aktivnoj nocu. sto se tice nabavka, moze ih se kupiti, ali ih je po meni najbolje uzeti iz prirode ( iako zive malo krace ).

nadam se da ce vam se svidjeti ove zivotinjice! :-)

SparroW

Re: rod euscopius

Poslao/la SparroW » čet srp 12, 2012 1:52 pm

:au: :respekt: :bravo2:

evo ja več razmišljam o jednom :-D

no avatar
hey-ho

Poslao/la hey-ho » čet srp 12, 2012 3:25 pm

samo pitaj ako te besto zanima. :-)
uskoro idem na vir, pa cu uzeti 2-3 primjerka. 8)

dado145

Poslao/la dado145 » čet srp 12, 2012 10:59 pm

Dobar tekst :au: ................

Ja čim vidim pauka uzmem papuču u ruke i :X :D

Sorry zbog :ot:

Auuuuuuuuu tak sad skužio da se tu radi o škorpionima :-[
Enjoy while you're young!!!

no avatar
hey-ho

Poslao/la hey-ho » pet srp 13, 2012 9:28 am