Kornjača - pomoć

Charlie

Kornjača - pomoć

Poslao/la Charlie » sri srp 11, 2012 12:10 pm

Iza Sljemena u naseljenom mjestu nasred ceste je bila kornjača koju vidite dolje na slikama. Malo je falilo da ne ostane palačinka od nje obzirom da auti cirkuliraju stalno.

Da li je nekom pobjegla ili živi u prirodi - ne znam.

Uzeli smo ju k sebi za sad, međutim kaj s njom?
Kaj jede? Jel joj treba puno vode? Jel treba bit na suhom? Koliko ona naraste? Koliki prostor joj treba?

Da li ju pustit u prirodu opet nazad i kuda najbolje?
Koja temperatura njoj treba vani za život i koja temperatura vode...

Hvala unaprijed na informacijama

I koja je to točno vrsta kornjače?

IMG_7288.JPG
IMG_7288.JPG (42.86 KIB) Pogledano 4823 put/a.

IMG_7291.JPG
IMG_7291.JPG (47.37 KIB) Pogledano 4823 put/a.

IMG_7294.JPG
IMG_7294.JPG (51.58 KIB) Pogledano 4823 put/a.

IMG_7295.JPG
IMG_7295.JPG (63.77 KIB) Pogledano 4823 put/a.

IMG_7296.JPG
IMG_7296.JPG (64.69 KIB) Pogledano 4823 put/a.

IMG_7297.JPG
IMG_7297.JPG (48.82 KIB) Pogledano 4823 put/a.

IMG_7292.JPG
IMG_7292.JPG (52.49 KIB) Pogledano 4823 put/a.

SparroW

Re: Kornjača - pomoć

Poslao/la SparroW » sri srp 11, 2012 12:16 pm

sasha78

Poslao/la sasha78 » sri srp 11, 2012 12:50 pm

to je cancara i ona je zasticena vrsta kornjace,najbolje je da je vratis nazad u sumu jedino je odneses malo dublje i pustis na slobodu,inace jede povrce i voce,i da na suvom posto je kopnena a ne barska vrsta kornjace

no avatar
Marco01

Poslao/la Marco01 » sri srp 11, 2012 8:01 pm

Cancara.
Imam ja cancaru doma. Ovdje se radi u mladom muzjaku.
Kao sto sam vec rako o njima
Marco01 je napisao/la:Posto su me dans pitala dva clana foruma u vezi cancare.
Opcenito:
Cancara je kopnena kornjaca. U nasim krajevima nekad je bila rasprostranjena u vecini hrvatske, dok se sad najcesce nađu u Dalmaciji. Kao ljubimci lako se drze, to jest nema previse brige sa njima. Ne traze vodu, jedu svu voce i povrce. Cancare su spore i trome kronjace osim u vrijeme parenja kad je muzjak potpuno lud i ucinit ce sve da dodje do ženke.
Prehrana:
Cancare nisu izbirljive. Jedu gotovo sve. Licinke kukaca, gujavice... A jos vise obozavaju voce i povrće. Od voca i povrca jedu sve. Od jagoda, tresnja, jabuka do salate, krestavaca (NE KISELJENIH) do mrkve. Dobro bi bilo da imaju malo vode, ali netreba im davati puno jer 99,9% vode uzimaju iz hrane. OPREZ!!!Licinke, kukci i gujavice im nemojte NIKAD davati, nek jedu ono sto same ulove. Povrce i voce MORA bit sirovo (nezacinjeno) i obavezno sviježe.
Razmnožavanje:
Spol kod cancara je lako raspoznati. Zenke su obicno vece od muzjaka. No nije uvijek tako. Najlakse je spol raspoznati prema donjem kraju oklopa. Zenke imaju ravan, gotovo izbocen donji dio oklopa, dok je kod mujaka donji dio udubljen. Pare se u pocetkom 5mjeseca. Mozjak zna biti vrlonasilan prema zenki. Nakon parenja podrebno je odvojiti muzjaka kako bi zenka u miru snjela jaja. Zenka iskopa rupu u rahloj zemlji i snese 30-40 bijelih jaja velicine goljubljih. Jaja se nesmiju dirati, vec moru ostati tako ukopana u zemlji. Inkuvbacija u idealnim uvjetima (mala vlaznost,31c) traje 3mjeseca. Nakon tog vremena malci izadju na površinu. Ukoliko se ti malci izlegnu u kopnenom kraju, gdje nema mocvarnih podrucja sanse su im vrlo male za prezivljavanje zime. Zato, ako cete imati malce, a ne zivite na moru stavite malce u neku koritu s pijeskom i drzite i kuci gdje je temp oko 20c.
Hibernacija:
Dolaskom jeseni i hladnijih dana kornjace se spremaju za hibernaciju. U prirodi iskopaju rupu od nekih 20ak centimetara te hibernaciju provode u njoj. U zatocenistvo preporucujemo da ih stavite u pijesak. Nakon sto prestanu izlazit. odredite tocno gdje su zakopane. Kad odretite na to mjestu stavite deblji sloj pijeska i salme (moze i lisce) radi izolacije. Kornjaca ugiba kad temperatura njenog tijela prijeđe -10c. DOlaskom toplijih dana izlaze na kopno, pa ako nisu u ograđenim provele hibernaciju pazite na njih jer bi mogle brisnut.
Ostalo:
Njihova nastamba treba biti smjestena vani. U jednom kutu mora bit natkriven prostor da se mogu sakrit od sunca ili kise. Pod krovom nek bide pijesak da se za hladnijih noci ukopaju i po mogucnisti slama. Slama nije nuzna, ali preporucljiva je obozavaju spavati u njoj. ZA vrijeme vrucih dana vole "tusiranja" mlakom vodom (najbolje ostaviti vanu u kanti da odstoji 2h radi temp). Mozete im stavin i neki "bazencic" pa da se mogu brckat.
Cancare su zakonom ZASTICENA VRSTA te je STROGO ZABRANJENO uzimanje njih iz prirode. Ukoliko zelite cancare, kupite ih od uzgajivaca.

Milim, zastice na je ona. A njihovi prorodno staniste nije kopnena hrvatska vec je odvjde donesena i tesko da moze samo tako przivjet zimu. Moze bit vani na dvoristu u ogradjenom /barem 3*3)

martinak

Poslao/la martinak » sub srp 14, 2012 8:46 pm

i ja sam jednom prilikom srela čančaru u blizini mirogoja... :? inače ih u zadnje vrijeme (od kad sam na pagu)često viđam kad idem na plažu :)

hmm.. smatram da baš i nije dobra ideja pustiti ju natrag u prirodu (kontinentalnu prirodu :) )... vrijeme je godišnjih, neko ju je vjerojatno ponio sa sobom s mora, pa mu je pobjegla...vjerojatno bi uginula preko zime...
Accipe vitam offers - Uzmi sve što ti život pruža.

no avatar
hey-ho

Poslao/la hey-ho » sub srp 14, 2012 11:10 pm

martinak, nekuzim baas zasto bi uginula preko zime? to je čančara ( ak nekom treba lat. Testudo hermanni ) koja živi u prirodi i uvijek je zivjela, pa ne vidim razlog zasto bi ove godine umrla preko zime. :)

martinak

Poslao/la martinak » ned srp 15, 2012 6:04 pm

pa..nisam stručnjak,ali koliko znam, čančare ne obitavaju na području zagreba...ili?..ne žive li one uglavnom u priobalju i na otocima? :?
Osobno, već me dugi niz godina zanimaju čančare i njihov život u prirodnom okruženju,te njihova zaštita, ali se nikad nisam imala prilike susresti s nekim tko zaista zna o čemu priča :)
Tko zna, možda jednom naiđem na nekog takvog! :D

no avatar
hey-ho

Poslao/la hey-ho » ned srp 15, 2012 10:11 pm

ni ja nisam nikakav strucnjak za njih... o i nisam vidio da se radi o sljemenu... :-[
za čančare iz tog podrucja neznam, ali znam za one na viru, pronađemo ih nekad i tri po ljetu i onda im ogradimo 3x3 metra prostora vani svakoj posebno i hranimo ih, imaju zakolon, pa smo jedne godine ulovili muzjaka i zenku i parili ih i sljedece godine smo nasli 3 male od 5-10 cm. *LOVE*
na kraju nakon tjedan-dva ih pustimo. :-)

martinak

Poslao/la martinak » uto srp 17, 2012 12:37 pm

ja na pagu često naiđem na kornjače iako ne više tako često kao dok sam još bila mala.. Ne znam zbog čega im se broj toliko smanjuje.. Šteta..prekrasne su!
Ako charlie želi, ja se dobrovoljno javljam da odnesem kornija na pag u prirodu :D
Naravno, ako nitko nema primjedbi ili bolju ideu...

abutum13

Poslao/la abutum13 » uto srp 17, 2012 6:22 pm

ako nemaš prostora za zbrinjavanje..bolje je dati u zoo. ;)
"Da bi vidjeli smrt neprijatelja, neki su spremni vidjeti i vlastitu."

Sljedeća

Natrag na Životinjice

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.