Bjelouška

no avatar
Marco01

Bjelouška

Poslao/la Marco01 » sub lip 16, 2012 1:59 pm

Bjelouška je vrsta zmije koja obitava oko močvarnih podričja. Pošto kod nas nema močvara, mozemo je vidjeti (posobne za vrijeme vručih dana) kod rijeka, jezera, pa znaju zalutati cak i u Vaša vrtna jezerca. Ako vidite bjelousku nema panike. Bjelouska je mozda jedina vrtsa zmije koja NIKAD ne grize (barem ne ljude). Ona ima drugaciju taktiku obrane. Sikce i baca se ko luda. Zbog te njene obrane cini se opasna zmija, ali su vise opasne one vrste koje su sklupcane i mirne i samo sikcu. Zmije koje su mirne i samo sikcu cekaju priliku za napad tj. ugriz. Ali vratimo se mi na bjelouške. Odrasle bjelouške ja osobno ne diram (ne usudim se) narastu do 2 metra. Parenje pocinje u proljece kad zenka liježe jaja iz kojih se u svidnju vale mlade zmije. Zabiljezeni su i sluacji da je bjeloska tokom parenja napala covjeka. Bjelouskin mesi se satoji od:žabe, krastače, vodenjaci, ribe, punoglavci, nekad mali sisavci, puževi golaći, ptići u gnijezdu, druge zmije, daždevnjaci. Bebe se hrane punoglavcima i beskralježnjacima.
Bjelousku je najbolje uhvatiti za rep i lagano povuci lijevom rukom tako da desna klizi po tijelu dok ne dodje do glave. Ovih dana sam i ja ulovio jednu mladu bjelousku pa evo slikica. Znam da sigurno ima neko kome ovaj post izaziva gađenje jer se uzasno boji zmija i ljugave su mu i sve, ali ruku na srceb vjelouska je samo malo bezopasno stvorenje.
Prilozi
Picture0001.jpg
Picture0001.jpg (64.67 KIB) Pogledano 8928 put/a.
Picture0002.jpg
Picture0002.jpg (58.68 KIB) Pogledano 8928 put/a.
Picture0003.jpg
Picture0003.jpg (66.01 KIB) Pogledano 8928 put/a.
Picture0004.jpg
Picture0004.jpg (58.62 KIB) Pogledano 8928 put/a.

martinak

Re: Bjelouška

Poslao/la martinak » sub lip 16, 2012 2:40 pm

zgodno! i ja sam se nekoliko puta imala prilike podružiti sa jednom takvom... iznenadila sam se koliko snage ima u jednom takvom malom biću... :) da, i nisu ljigave :D
Accipe vitam offers - Uzmi sve što ti život pruža.

no avatar
Marco01

Poslao/la Marco01 » sub lip 16, 2012 2:43 pm

Meni su bas zgodna ta mala stvorenja. A i to sto kazes, upoce nisu ljigava :)

dado145

Poslao/la dado145 » sub lip 16, 2012 9:25 pm

Vidio sam na petnji male bjelouške kako plivaju u plićaku :-)

Gdje držiš tu svoju zmijicu :-)
Enjoy while you're young!!!

no avatar
Marco01

Poslao/la Marco01 » sub lip 16, 2012 9:35 pm

Zmijica je sad u onoj velikoj staklenoj boci (5l). Terarij je u pripremi.

dado145

Poslao/la dado145 » ned lip 17, 2012 4:35 pm

Onda kad terarij bude dovršen opali jednu :foto: terarija :-)

Zar reptili ne trebaju uv lampu ili spot lampu za grijanje kopna ? Sad ne znam jel to treba zmiji poput bjelouške :?

no avatar
Marco01

Poslao/la Marco01 » ned lip 17, 2012 5:17 pm

Kakve lampe? Pa nije to zmija koja vrijedipar hiljada kuna. A i tako je ne kanim imati vjecno. Dok naraste ide ona u prirodu. A u terariju ce bit pijesak, voda (pa moze se okupat) i grana, dvije. I to je to. I gore mrezica da ne pobjegne. Ugl. terarij je prenosiv tako da cu je ja stavljat na sunce van pa nema potrebe za lampom.

martinak

Poslao/la martinak » ned lip 17, 2012 8:42 pm

Marco01 je napisao/la:Kakve lampe? Pa nije to zmija koja vrijedipar hiljada kuna. A i tako je ne kanim imati vjecno. Dok naraste ide ona u prirodu. A u terariju ce bit pijesak, voda (pa moze se okupat) i grana, dvije. I to je to. I gore mrezica da ne pobjegne. Ugl. terarij je prenosiv tako da cu je ja stavljat na sunce van pa nema potrebe za lampom.

sorry što se mješam, ali malo me ovo pogodilo... :-( pa što ako nije "zmija koja vrijedi par hiljada kuna"? ili voliš životinju ili ne..ne kužim tu selektivnu ljubav... :-(
Accipe vitam offers - Uzmi sve što ti život pruža.

dado145

Poslao/la dado145 » ned lip 17, 2012 9:46 pm

dejan šukurma

Poslao/la dejan šukurma » pon lip 18, 2012 6:31 am

martinak je napisao/la:
Marco01 je napisao/la:Kakve lampe? Pa nije to zmija koja vrijedipar hiljada kuna. A i tako je ne kanim imati vjecno. Dok naraste ide ona u prirodu. A u terariju ce bit pijesak, voda (pa moze se okupat) i grana, dvije. I to je to. I gore mrezica da ne pobjegne. Ugl. terarij je prenosiv tako da cu je ja stavljat na sunce van pa nema potrebe za lampom.

sorry što se mješam, ali malo me ovo pogodilo... :-( pa što ako nije "zmija koja vrijedi par hiljada kuna"? ili voliš životinju ili ne..ne kužim tu selektivnu ljubav... :-(

i sam citam i ne znam sta bi rekao... prvo incident sa zlatnima kojima ne treba veci aq od 20 litara niti im treba filter, pa sad zmija kojoj ne treba lampa za gmazove.... marko, ti majke mi ne znas , il neces da radis onako kako treba :/

ja sam jucer uvatio 2 vodene sarke, i igrao se malo sa njima... predivna stvorenjca, bile su nekih mozda 20 cm duge.... naravno, pustio sam ih jer su:
1. divlje zivotinje
2. nemam uslove za nju ;)

imam ja aq od 54 litre sa filterom i sve, ali bez lampe ne razumijem zasto bi ju drzao, kadce se samo razbolit' ;)
10 akvarijuma:185 litara x1, 100 litara x1, 54 litre x1. 25 litara x1, 20 litara x1, 10 litara x1, 7 litara x1, 5 litara x 4
2 zamorca: muzjak i zenka
3 kunica velike rase: 5 kg zenka, 6 kg muzjak i 9 kg zenka
4 australske zebe
1 kornjaca
2 psa
1 macka :)

Sljedeća

Natrag na Životinjice

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.