prirucnik o puzevima

Kozice, rakovi, žabice, kornjače, pužOvi :)
jasmina
Brick Lady
Brick Lady

Re: prirucnik o puzevima

Poslao/la jasmina » sub tra 21, 2012 8:53 am

Zlovric je napisao/la:Od ne posjedovanja informacije, puno je gore imati KRIVE informacije!

:) Hvala što si se ubacio, voljela bih da i drugi više sudjeluju kako bismo imali što bolje i savršeno točne članke. Svakako da ću, prije no što se to pretvori u knjižicu, staviti sav materijal za objavu ovdje na forum kako bi se sve to skupa pregledalo i ispravilo prije konačne izrade.

dejan šukurma

Poslao/la dejan šukurma » sub tra 21, 2012 9:19 am

Zlovric je napisao/la:Nekoliko krivih - skroz krivih navoda:
1. nerite su puževi koji se razmnažaju u boćatoj vodi, nesu bijela jajašca (čak pomalo četvrtasta) po cijelom akvariju... i u običnom akvariju ne uspjevaju se razmnožiti!
2. kao što smo već raspravili na ovom, a i sam si se izjasnio na jednom drugom forumu da ovo što ti imaš NIJE nerita!

Dakle ovaj tvoj članak potrebno je žestoko korigirati!
Od ne posjedovanja informacije, puno je gore imati KRIVE informacije!

google chrome-pictures-nerita danubialis-dunavska nerita
10 akvarijuma:185 litara x1, 100 litara x1, 54 litre x1. 25 litara x1, 20 litara x1, 10 litara x1, 7 litara x1, 5 litara x 4
2 zamorca: muzjak i zenka
3 kunica velike rase: 5 kg zenka, 6 kg muzjak i 9 kg zenka
4 australske zebe
1 kornjaca
2 psa
1 macka :)

no avatar
Zlovric

Poslao/la Zlovric » sub tra 21, 2012 1:03 pm

Nije Dejan sasvim u krivu, u spomenu porodica ovih puževa ima riječi Nerita. No to samo govori da se bi nečemu što se zove priručnik trebalo pristupiti malo ozbiljnije. Navesti latinski naziv, porijeklo... Na taj način bismo više naučili, a i izbjegli bi se nesporazumi.
Ako malo proguglamo pod Theodoxus ( Theodoxus ) danubialis naći ćemo nešto podataka o ovim životinjama.:

Klasse: Gastropoda (CUVIER 1795) – Schnecken
Unterklasse: Prosobranchia (MILNE & EDWARDS 1848) – Vorderkiemer
Überordnung: Archaeogastropoda (THIELE 1925) – Altschnecken
Ordnung: Neritaemorphi (KOKEN 1896) – Kahnschneckenartige
Überfamilie: Neritoidea (LAMARCK 1809)
Familie: Neritidae (LAMARCK 1809) – Kahnschnecken
Gattung: Theodoxus (MONTFORT 1810) – Kahnschnecken
Untergattung: Theodoxus (MONTFORT 1810)
Art: Theodoxus (Theodoxus) danubialis (C. PFEIFFER 1828) – Donau-Kahnschnecke
Unterart: Theodoxus (Theodoxus) danubialis danubialis (C. PFEIFFER 1828) – Donau-Kahnschnecke

Budući sam preslab u biologiji, prepustit ću ovu temu potkovanijima od mene u ovom području.
Evo link na stranicu, odakle sam izvukao gornje podatke:
http://www.allesumdieschneck.de/html/theodoxus_danubialis.html

jasmina
Brick Lady
Brick Lady

Poslao/la jasmina » sub tra 21, 2012 9:02 pm

Zlovric je napisao/la:... No to samo govori da se bi nečemu što se zove priručnik trebalo pristupiti malo ozbiljnije. Navesti latinski naziv, porijeklo... Na taj način bismo više naučili, a i izbjegli bi se nesporazumi....

:o Pa naravno da se i pristupa ozbiljnije. Zato i postoji pisanje članaka na forumu. Ti članci su vama svima na uvidu, da možete uskočiti sa svojim ispravkama ili novim tekstovima. Onda ću ih ja skupiti u jednu cjelinu i - kao što sam već rekla - ponovno prije izrade brošure tako uobličene i sređene, još jednom staviti na provjeru.

Ne znam koji bi "ozbiljniji" pristup još mogao biti.

no avatar
Zlovric

Poslao/la Zlovric » ned tra 22, 2012 10:57 pm

Mislio sam na Dejanov pristup temi, a ne foruma općenito :-)
U biti, veoma me zainteresiralo to, oko nerita, pa sam si malo dao truda i uspio sam naći stranicu na kojoj se govori o ovim "intrigantnim pužićima". Ako nekoga zanima: http://mkohl1.net/Neritidae.html
Eto, opet smo malo pametniji ;-)

no avatar
Venom xD

Poslao/la Venom xD » pon tra 23, 2012 1:57 pm

Ej , Dejan mozes li molim te odgovorit mi nesto u vezi jabucara ?
Imam mrijest i gnijezdo je zaljepljeno ,sad ja bi to volio odvojit iz akvarija i smjestit negdje da se izlegu tako da ne budu u akvariju . Sam si napisao da kad sam maknes grozd i sam se brines da imas veci postotak izleganja , pa sad ako mozes pobjasnit kako to radis pa da i ja to napravim bio bih ti zahvalan ;)
Tko rano rani puno mu se spava !!!

dejan šukurma

Poslao/la dejan šukurma » uto tra 24, 2012 12:16 pm

Venom xD je napisao/la:Ej , Dejan mozes li molim te odgovorit mi nesto u vezi jabucara ?
Imam mrijest i gnijezdo je zaljepljeno ,sad ja bi to volio odvojit iz akvarija i smjestit negdje da se izlegu tako da ne budu u akvariju . Sam si napisao da kad sam maknes grozd i sam se brines da imas veci postotak izleganja , pa sad ako mozes pobjasnit kako to radis pa da i ja to napravim bio bih ti zahvalan ;)

sacekaj jedno 7 dana da se susne gnijezdo, a u medjuvremenu ga prskaj sa vodom, posle ce se lako skinut, mozda unistis par jaja ali s obzirom da u klasteru bude barem 100 jaja nece ti stagod mnogo znaciti ;) dakle samo ga doslovno rukom polako otkines, i stavis na komad stiropola i u neku teglu sa vodom, i bitno je da bude na toplom, posle tu teglu zatvori da drzi vlagu i 3-4 puta dnevno spricaj jaje :) to je to ;)
10 akvarijuma:185 litara x1, 100 litara x1, 54 litre x1. 25 litara x1, 20 litara x1, 10 litara x1, 7 litara x1, 5 litara x 4
4 australske zebe
1 kornjaca
2 psa

no avatar
Venom xD

Poslao/la Venom xD » uto tra 24, 2012 6:02 pm

Hvala , znaci zalijepim jaje na komad stiropora i stavim taj stiropor da pluta po vodi u tegli . Tako sam shvatio :D Vec tu gnijezdo stoji i vise od tjedan dana pa zato i pitam , eto potvrdi mi gornje pitanje i krecem u akciju :D
Tko rano rani puno mu se spava !!!

dejan šukurma

Poslao/la dejan šukurma » sri tra 25, 2012 9:07 am

Venom xD je napisao/la:Hvala , znaci zalijepim jaje na komad stiropora i stavim taj stiropor da pluta po vodi u tegli . Tako sam shvatio :D Vec tu gnijezdo stoji i vise od tjedan dana pa zato i pitam , eto potvrdi mi gornje pitanje i krecem u akciju :D

ma samo stavis na komadic stiropola, al dovoljno velik da ne moze da se prevrne :) to je to :)

jasmina, ja cekam svoje karme :P
4 australske zebe
1 kornjaca
2 psa

Lára

Poslao/la Lára » čet tra 26, 2012 9:21 pm

dejane, kod M. tuberculata si nešto zaboravio.
Ono što te puževe stvarno čini odličnima za držanje u akvariju, a to je da ti pokazuju ako je voda toliko loša da se ne može živjeti u njoj. Naime, oni će izaći iz vode i na taj način pokazati da je došlo vrijeme da se posvetiš akvariju, tj. usišeš dno i promijeniš vodu.
"Undoubtedly read, take information, talk with other hobbyist."
Daniela Rizzo, TropicalFishHobbyist Magazine (february 2012)

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostali organizmi

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.