pomoč oko detaljne izrade filtera

od a-ž ... gradnja, opremanje, parametri, organizmi...
no avatar
IVEK 85

Re: pomoč oko detaljne izrade filtera

Poslao/la IVEK 85 » sri lip 23, 2010 7:32 pm

Pozdrav!filter je u funkciji več neko vrijeme,no to baš i ne laufa kak treba,Prva stvar morao sam u OBI-u uzet nešto u vrijednosti onog filtera kojeg sam nosil na reklamaciju jer ga više nije bilo na skladištu(u jednu ruku još bolje ionak mi nije bio od koristi)i na kraju bio prisiljen uzet gardeninu pumpu 220 w 7000 l/h,složio ulaz izlaz kak mi je burazz rekel(on živi u istom kvartu ko ja,pa sam čak i otišel pogledat kod njega sistem filtracije i sami ribnjak i mogu reč da ima stvarno mrak složeno to sve)od dna bačve prema gore:1. sama voda iz ribnjaka(nekih 15-20 cm)2.plastični bužiri za el. kabele(nekih 15-20 cm)3.špaga neka bjela(15-20 cm)4.zelena mreža ona kao od vreče za krumpir i filc za nape(al taj filc za nape to je pušiona njer je to dost skupo a malo malo ti treba)prije dva tjedna se voda zazelenila i nije mi se dalo čekat i promatrat kaj če se dogodit i kupio u obiu od Heisnera ono sredstvo za alge stavio to unutra i sad je voda tamno smeđa odjednom(užas,burazz koristi to sredstvo pa mi je reko da probam,kod njega to djeluje voda mu je super čista),neznam kaj da radim kroz filter neide kristalno čista voda malo je mutna al je opet dosta čišča od ove u ribnjaku! http://img27.imageshack.us/img27/4144/picture013hm.jpg
http://img80.imageshack.us/img80/2200/picture014d.jpg
http://img9.imageshack.us/img9/7588/picture015ll.jpg

no avatar
IVEK 85

Poslao/la IVEK 85 » sri lip 23, 2010 7:42 pm

neznam s čim bi mogel izbistrit vodu na prirodan način,bez sredstva,imam popikano par grančica vrbe,možda da probam s više toga i najbitnije nisam još stavio uvc zato kaj imam prejak protok(barem mislim da je prejak protok) cijev vodovodna fi 50 jedva da pije tu vodu na izlazu iz filtera znači protok je prejak kad doslovno guši cjev fi 50! :NP: kaj da ti velim više nisam pametan kaj da radim!

mrljo#2

Poslao/la mrljo#2 » sri lip 23, 2010 8:13 pm

IVEK 85 je napisao/la:neznam s čim bi mogel izbistrit vodu na prirodan način,bez sredstva,imam popikano par grančica vrbe,možda da probam s više toga i najbitnije nisam još stavio uvc zato kaj imam prejak protok(barem mislim da je prejak protok) cijev vodovodna fi 50 jedva da pije tu vodu na izlazu iz filtera znači protok je prejak kad doslovno guši cjev fi 50! :NP: kaj da ti velim više nisam pametan kaj da radim!

..gle Ivek, kaj da ti velim, kolko vidim na slici filtera, vidim da nisi filter napravio po shemi koju sam nacrtal, no nema veze ili ipak ima...????
Da skratim priču, ja u svoj ribnjak nisam stavil kemiju već sigurno 5 godina a isto toliko mi je trebalo da experimentiranjem dođem do rezultata i riješenja koje sam ti već prije napisal. Znači sve napisano je i provjereno u praksi a ne samo pusta teorija.
....ovak, bojim se da pumpa koju si uzel nije predviđena za rad non-stop, protok za UVC nije prejak ako staviš baj-pas znači premosnicu, no u tom slučaju neće biti tretirana ni sva voda, ali izlaz ti je definitivno premalen jedino ukoliko ti filter ne radi kao tlačni filter. U suprotnom za protok tvoje pumpe trebaš cijev a da bi "gutala" vodu bez tlaka, onak od prilike barem fi 100.
(moj ulaz u filter je fi 30 s protokom od cca 3300 l a izlaz fi 75).
Kaj ti se događa kad se medij u filteru začepi, gdje ti preljeva višak vode?
...a jesam ga skratil.....!!!

no avatar
IVEK 85

Poslao/la IVEK 85 » sri lip 23, 2010 9:12 pm

Kad sam pustil u pogon pumpu bez medija u filteru onda je preljevala voda van iz kante(znači nije moglo popit toliko vode),a kad sam stavil te sve medije u filter onda mi nikad nije prelilo van,al velim pije to al malo fali da ga ne zaguši(s tim sam mislio da mi je prejak protok a ne da se bojim da če mi preljevat van iz bačve),moj plan je takav da probam bez uvc-a rješit problem s algama(barem do neke mjere jer ni ne želim bistru vodu),nije mi jasno kak burazz uspije rješit problem s tim algama s istim filterom ko mojim,istom pumpom???naravno natrpat ču još bilja pa čemo vidjet možda se uspostavi neka ravnoteža,ako ne onda ču kupit pumpu s manjim protokom!kaj da radim sad s ovom smeđom vodom jel je to normalno da postane smeđa voda nakon ovog sredstva za alge?pumpa mi ne radi non stop več je preko noči ugasim!moje mišljenje da bi samo trebala pumpa s mnjim protokom i da bi bilo puno bolje jer se te alge ne uspiju zaljepi po medijima jer prebrzo prelazi kroz njih ili da probam natrpat još više toga u filter pa da probam s tim smanjit protok?puno pitanja a to sve zato kaj bi ja što prije rješio problem koji drugi rješavaju po par godina! :pivo:

ragazza

Poslao/la ragazza » sri lip 30, 2010 4:26 pm

Sorry kaj se ubacujem :-[ ..Imam pitanje-u mojem filteru se nalaze samo fina i gruba spužva koje stoje okomito,e sad me zanima dali bi pomoglo ako u ostali prazan prostor stavim i ovaj bio materijal ??

mrljo#2

Poslao/la mrljo#2 » sri lip 30, 2010 9:13 pm

ragazza je napisao/la:Sorry kaj se ubacujem :-[ ..Imam pitanje-u mojem filteru se nalaze samo fina i gruba spužva koje stoje okomito,e sad me zanima dali bi pomoglo ako u ostali prazan prostor stavim i ovaj bio materijal ??

U pravilu što više imaš medija u filteru imaš i više površine za nitrifikacione bakterije, tako je i sama spužva bilo gruba bilo fina stanište za iste. Iz tog razloga spužve NE prati u vodi iz pipe, uvijek za to koristiti vodu iz ribnjaka, kako se nebi uništile već nastanjene bakterije.
Ako misliš staviti neki bio medij, stavi ga u filteru nakon fine spužve, da bi mekanički očišćena voda mogla nesmetano strujiti kroz njega(ne znam kakav filter imaš pa ne mogu točno znati raspored komora). Ukoliko ne stavljaš polietilenski medij, već keramiku ili slični tonući materijal vodi računa da ti je odignut od dna filtera kako ne bi s vremenom ostao u otpadnom mulju koji nastaje, što mehaničkom filtracijom, što otpadanjem odumrlih bakterija.
Eto toliko od mene....

ragazza

Poslao/la ragazza » pet srp 02, 2010 4:39 pm

Thanks !!! :)

Prethodna

Natrag na Vrtni ribnjaci

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.