pomozite :)

Ako ne znate kamo svrstati post :)
wanja

Re: pomozite :)

Poslao/la wanja » uto srp 21, 2009 9:34 pm

gle
ako stvarno imate volje kupovat akvariji i sredjivat to sve onda ok, a ako je to rođ. poklon koji ce nakon tjedan dana preuzet roditelji na paznju bolje odustani

JohnnyV

Poslao/la JohnnyV » uto srp 21, 2009 9:39 pm

Dobro došla na forum, lijepo je što se informiraš prije kupovine riba. Čuj ovo s vodom iz vrećice nije baš tak jednostavno to nikako ne raditi. Ne znam koliko godina imate ti i frendica, to pitam zbog izvora financiranja, da li ste još uvijek na džeparcu ili same zarađujete?
Stvar nije tak jednostavna, već su ti ranije objasnili kak to nije sve tak lako kako se na prvi pogled čini.
Stoga fino dobro sve proučiti jer za neki start ti je potrebno minimum nekih 300 kuna.
Stoga ti i frendica lijepo sjednite zajedno i prosurfajte forumima danas je to masovno dostupno pa vidite. Zapamti samo jedno trgovcu je cilj prodati robu i da ribice stanu u staklenke od krastavaca i u njima bi ih prodavali.
Nastavi s pitanjima :pivo:

Brada

Poslao/la Brada » uto srp 21, 2009 9:43 pm

Na vašu žalost, morski organizmi su teški za držanje, te zahtijevaju dosta skupu tehnologiju.
Moja preporuka je : ODUSTATI!!!! :) ;)
Zamislite katastrofu za clown ribe, poznate kao Nemo iz crtića!!! Trgovci su prodavali ribice SVIMA, bez upozorenja da je to morska riba :ne: :-! :-(

no avatar
damselfishica

Poslao/la damselfishica » uto srp 21, 2009 10:12 pm

imamo 17... dakle,jos na dzeparcu... :-!
zato mislim neke dvije slatkovodne ribice koje ne zahtjevaju puno...da su lagane za odrzavat....(na zivotu xD....salim se:) )
nekih jarkih boja.... i da max.velicina nije preko 7 cm recimo...
i da,khm,...nisu preko 100 kn svaka... :-[ :skripac:
jel ima ikojih takvih?? :) xD

a akvarij...
zasto ne okrugli? ne mogu naci taj prirucnik di pise zasto ne...
mislim,neki kazu da im ribice vise vole okrugli nego cetvrtasti? :NP: ja o tome nemam blagog pojma...
i jeli nuzno da ima i grijac i filter i bilje? :NP: :-!
i kolki bi taj akvarij...neki dosta veliki za dve male ribice trebao biti?
i kolko bi to doslo otprilike?? :NP:

Lhun

Poslao/la Lhun » uto srp 21, 2009 10:37 pm

dobro došla nam :na:
poslušaj što ti je Viki_16 napisala..to je možda najbolje rješenje, s tim naravno da kad kupiš akvarij i ostalo: pjesak podloga..biljčicu i filter grijač treba sve pustiti najmanje dva,tri tjedna da se u vodi stvore korisne bakterije ( čitaj život ) da bi bilo koja riba mogla preživjeti kad je metneš unutra.
O akvariju bez filtera ne moj sanjati..to ti brzo postane mala smrdeća barica..u svakom slučaju mislim da je to zafrkan poklon i ako ti frendica jako voli ribice najbolje da ona sama započne kako treba, a ti joj s vremenom kupiš koju ribicu ;).možda je bolje pokloniti joj kakvu knjigu o akvaristici :)
što se tiče kugli..neko je jednom izvrsno napisao..navuci je na glavu pa probaj gledati jedan dan kroz nju, glava će ti puknuti od iskrivljene perspektive i molim te ne moj mučiti zlatne ribice :plz: .
:mah:

no avatar
Puffy

Poslao/la Puffy » uto srp 21, 2009 10:41 pm

damselfishica je napisao/la:imamo 17... dakle,jos na dzeparcu... :-!
zato mislim neke dvije slatkovodne ribice koje ne zahtjevaju puno...da su lagane za odrzavat....(na zivotu xD....salim se:) )
nekih jarkih boja.... i da max.velicina nije preko 7 cm recimo...
i da,khm,...nisu preko 100 kn svaka... :-[ :skripac:
jel ima ikojih takvih?? :) xD

a akvarij...
zasto ne okrugli? ne mogu naci taj prirucnik di pise zasto ne...
mislim,neki kazu da im ribice vise vole okrugli nego cetvrtasti? :NP: ja o tome nemam blagog pojma...
i jeli nuzno da ima i grijac i filter i bilje? :NP: :-!
i kolki bi taj akvarij...neki dosta veliki za dve male ribice trebao biti?
i kolko bi to doslo otprilike?? :NP:

Prije svega moraš shvatiti da akvaristika nije zezancija i držanje ribica dok ugine, pa kupovanje nove :ne:

Tko god rekao da okrugli akvariji više odgovaraju ribicima - dobro laže kako bi bolje zaradio - dakle, čest prodavački trik ;)

Ribice se najbolje osjećaju u četvrtastom akvariju, bez puno zakrivljenih ploha, jer je i mnogo puta rečeno, a ako se ne varam i znanstveno dokazano, da okrugli akvariji bitno oštećuju vid ribi...
Kako god, niti jedan okugao akvarij ne paše ribi te isti nije primjeren dom ikoje ribe ;)

Prije svega, morate se odlučiti koje ribe želite... Isto tako, važno je znati da hladnovodne ribice, zlatna ribica zahtjeva barem 30l prostora, dok jato od 5-6 neonkica istu tu litražu.

Kažeš, želite 2 ribice, žarkih boja!
Imam riješenje za vas ;)

Bette splendens su ribe lijepih boja, a opet, ne zahtjevaju veliki prostor. Ipak, držanje 2 mužjaka ove vrste je nedopustivo jer se će se u vrlo kratkom roku poubijati, no, u ovakvom malom prostoru nije prihvatljivo ni držanje mužjaka i ženke, jer će također rezultirati teškim svađama i tučnjavama, a napose i smrću.

Pa ja preporučam da kupite ;)

- akvarij 10 litara
- maaaali hang on filtarček za kojih 70-ak kuna
- grijač 25W (obavezan)
- 1 mužjaka betta splendens
- šljunak i bilje (neobavezno)

Akvarij je isto tako potrebno i ciklirati min. 2 tjedna, kako bi se u filteru razvile poz. bakterije prijeko potrebne za kvalitetu i stabilnost parametara, pa na taj način i zdravih riba ;)

E sad, bette ne vole jak protok vode, pa je protok vode potrebno smanjiti na vrlo mali, no, ako filtera nema, onda ta prijateljica kojoj se akvarij nosi mora znati da će usisavanje podloge svaki 2. dan i mijenjanje i do 30-ak % 2 puta tjedno biti neophodno ;)

Grijač je obvezatan, jer su bette toplovodna bića. Bez grijača bit će pod stresom i vjerojatno sklonija bolestima, a napose i uginuti zbog hladne vode i općenito neadekvatnih uvjeta.

Podloga od šljunka i bilja je svakako poželjna, no onda dolazimo i do svjetlosti koja također košta ;) Plastičnom bilju NIJE mjesto u akvaristici niti je bezopasno u akvariju jer itekako može uništiti peraje riba.

Na kraju smatram da se čovjek koji nije ni malo informiran o akvaristici, osnovnim potrebama riba i bilja, ni ne može baviti istom :NP: Potpisujem Jasnu koja u svom postu navodi da živa bića, a kamoli ribice koje zahtjevaju određene uvjete za preživljavanje, NISU POKLONI.

Ako osiguraš navedene uvjete, napisane u svim postovima koje su članovi naveli, pa sve do moga posta - onda kupnju akvarija opravdavam. No, isto tako, jako je lijepo ako cijelu ovu priču shvatiš TI, ali je potrebno je tu istu priču objasniti i NJOJ kojoj se taj akvarij u kupuje ;)

Akvaristika je skup sport u kojem najveću ulogu igra strpljenje!

Ako se akvarij kupujue radi eto, zezancije i da se može pohvaliti da ima 2 ribetine, doslovno, jer zlatice narastu velike - onda, jako tužno i krajnje nehumano ;)

Sretno! :)

no avatar
damselfishica

Poslao/la damselfishica » uto srp 21, 2009 10:51 pm

smrc... :cry:
dap...imate pravo... :cry:
nikad ne znam izabrat poklone...ovo bi mislim bio najgori... :hmm: :cry:

mislim,meni ne smeta to sve...filter,grijac,sljunjak,biljke...crvici...i ti svi pizdeki...al njoj... :hmm: bi MOZDA...bila samo gnjavaza :cry: :-!

al ipak...tnx kaj ste trosili vrijeme da mi probate pomoc :)

mozda ja opet dodjem s gnjavatorskim pitanjimma...sad kad sam malo gledala slikice tih divnih ribica...aw!!!!! preeeslatke su!!!! :ples3: i ja bi neku...al ne tako skoro xD

no avatar
Puffy

Poslao/la Puffy » uto srp 21, 2009 10:59 pm

damselfishica je napisao/la:smrc... :cry:
dap...imate pravo... :cry:
nikad ne znam izabrat poklone...ovo bi mislim bio najgori... :hmm: :cry:

mislim,meni ne smeta to sve...filter,grijac,sljunjak,biljke...crvici...i ti svi pizdeki...al njoj... :hmm: bi MOZDA...bila samo gnjavaza :cry: :-!

al ipak...tnx kaj ste trosili vrijeme da mi probate pomoc :)

mozda ja opet dodjem s gnjavatorskim pitanjimma...sad kad sam malo gledala slikice tih divnih ribica...aw!!!!! preeeslatke su!!!! :ples3: i ja bi neku...al ne tako skoro xD

Nemoj biti tužna ;)
Odustajanjem od samog poklona si možda spasila ribicu - pitanje je kako bi jedna osoba, koja još nema razvijen osjećaj za akvaristiku (što ne znači da ga ne bi mogla steći), brinula o ribici, kvaliteti vode i tako ;)

Prije početka bavljenja akvaristikom treba dobro proučiti literaturu, ili samo onaj priručnik za početnike koji se nalazi na naslovnoj - tek tada smo spremni za avanturu zvanu - akvaristika ;)

Sretno dalje, a ako se ikada odlučiš za ribicu - već neko znanje sada od nas imaš i eventualno još koje "gnjavatarsko" pitanjce ako što nije jasno ;)

luka11

Poslao/la luka11 » sri srp 22, 2009 10:23 am

viky_16 je napisao/la:mislim a bi blo najbolje da kupi aq od 10l, filter, grijač, šljunak,anubias i unutra stavi bettu i 1-2 corydorasa.Po meni niš nemože bit jednostavnije od ovog :NP: ;)

Ako se odlucis za akvaristiku:

Slazem se :au: . Uzmi i bettu (u shopu ce je zvat riba borac), imas je u raznim bojama ;) . Ne poraste vise od 7 cm.
Nikad nije kasno....

j@.

Poslao/la j@. » čet srp 23, 2009 2:11 pm

znam dosta slucajeva oko takvog tipa poklona.
to ti je bacanje para i imati ces pomor riba na dusi :D
super razmisljas sto si se javila ovdje al ODUSTANI od toga za sada :na:
bolje biti bogat nego nebit

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.