nazivi riba

Sve o tropskim ribama i njihovom uzgoju
daddy

nazivi riba

Poslao/la daddy » uto tra 24, 2007 8:54 pm

Ima li netko neki 10 minutes guide pomoću kojeg bi si malo pojasnio klasifikaciju riba? Tipa šta sve ovo znaci u bazi riba:
    Carstvo: Animalia
    Koljeno: Chordata
    Potkoljeno: Vertebrata
    Infrakoljeno: Gnathostomata
    Nadrazred: Osteichthyes
    Razred: Actinopterygii
    Podrazred: Neopterygii
    Infrarazred: Teleostei
    Nadred: Acanthopterygii
    Red: Perciformes
    Podred: Labroidei
    Porodica: Labridae
    Rod: Halichoeres
    Vrsta: Halichoeres trispilus

Hrvach

Poslao/la Hrvach » uto tra 24, 2007 9:02 pm

To prvenstveno znaci da je "netko" imao konjske živce i puno volje prilikom sakupljanja i uvrštavanja tih podataka u bazu riba! :D
slikaslika
:) "Molim te, nacrtaj mi ovcu..." Mali princ, Antoine de Saint-Exupéry :)

jasmina
Brick Lady
Brick Lady

Poslao/la jasmina » sri tra 25, 2007 4:09 am

@ Hrvach :-* :-* i još jedna :-*

@ daddy ta ista baza još nije pri kraju, u fazi je izrade a jedan od planova mi je, kada klikneš na bilo od kojih od tih pojmova, osim dosada upisanih tek pripradnika određene grane, prikazati i njen opis, kao i njene opće značajke.

Sada ću ukratko tu objasniti:

Do nedavno najšira podjela živih bića bila je na carstva. Danas se sve češće upotrebljavaju nadcarstva iliti domene (točnije, njih tri). Dva nadcarstva obuhvaćaju bakterije (toliko o njihovoj raznolikosti! :o ), dok treće obuhvaća ostala živa bića sa složenijom staničnom građom - protiste, gljive, biljke i životinje.

Dakle, carstvo (Kingdom) životanja je animalia - ono obuhvaća mnogostanične organizme koje iz hrane crpe energiju za život. Veelika većina životinja ima živce i mišiće za pokretanje.

Koljeno (Phylum)(u ovom primjeru chordata (svitkovci)) su višestanične živine s unutrašnjim osovinskim kosturom - hordom. Jedno od četiriju njegovih potkoljena su kralježnjaci (vertebrata) - u koje spadamo mi, ljudi; hrpa živincadi oko nas i u našim domovima, pa tako i ribe!

Najviše riba, 96% njih, spada u nadrazred koštunjače (Osteichthyes)

Razred (Class)je veliki poddio koljena i upravo na tom stupnju vidljiva je raznolikost riba - dok svi sisavci ovoga svijeta tvore tek jedan razred, ribe su skupina od čak nekoliko! razreda (još se znanstvenisci prepucavaju hoće li ostaviti podjelu na njih 4 ili ih svrstati u još veće skupine). Ova riba pripada razredu Actinopterygii (zrakoperke)

Red (Order) je sljedeća glavna skupina razreda. Ovdje se navodi red Perciformes (grgeci) - pripadnici najvećeg nadreda Acanthopterygiiji (tvrdoperke)

Porodica (Family)je sljedeća skupina (tj. prethodna ;) ) i tu lako možete otkriti radi li se o životinjskom ili biljnoime svijetu - u prvom slučaju znanstveni nazivi porodica zavšravaju na -idae, dok kod biljaka na -aceae. Da budem preciznija, već kod natporodica postoje pravila za životinjski svijet - -oidea, dok kod biljaka nazivi završavaju na -acea

JOŠ preciznije - biljni svijet ima lijepo definirane sufikse - živincad, dakle, tek na razini natporodica i nekih podgrana. Znaš li bilje, znaš sve ;)

Rod (Genera) sadržava jednu ili više vrsta, kao i njene varijetete. U svakom nazivu prva riječ označava rod (npr. riba Halichoeres trispilus pripada rodu Halichoeres da je u tom istome nazivu i treća riječ (npr. Cyprinus carpio communis - znači da se radi o ribi Cyprinus carpio iz roda carpio, a o varijetetu communis

To je ukratko to. Ostali prefiksi kao pod, infra, nad,... označavaju podjele unutar glavnih skupina, odnosno skupine više grana s nekim istim značajkama

To je ono što sam ja naučila slažući ovu bazu - ako sam što preskočila, pobrkala ili sl., ispričavam se i molim da me netko ispravi - 5 je ujutro, nisam baš pretjerano provjeravala što pišem, no jesam malo, nadam se dovoljno ;) No mislim da je to to...

daddy

Poslao/la daddy » sri tra 25, 2007 6:54 am

nakon ovoga nije dovoljno reci hvala... :bravo2:
jasmina ---> RESPECT!!!!
:bend:

daddy

Poslao/la daddy » sri tra 25, 2007 7:00 am

ovaj tvoj tekst sam si kopirao i isprintao da ga imam kao salabahter!!!

jos jednom hvala!!! :mah:

jasmina
Brick Lady
Brick Lady

Poslao/la jasmina » sri tra 25, 2007 7:26 am

Ijooooj, koja neugoda :-[

Pa opet, nekak te natjera da radiš još, i još!!! ;)

andreia

Poslao/la andreia » čet tra 26, 2007 5:31 pm

Ha haaaaaaaa :] super.

no avatar
Gino

Re: nazivi riba

Poslao/la Gino » pet ruj 12, 2008 4:00 pm

Majstorice, živjela ti nama 100 i 5 da mi ne umremo zakinuti, a ni naši biljni i životinjski ljubimci!

jasmina
Brick Lady
Brick Lady

Poslao/la jasmina » pet ruj 12, 2008 8:21 pm

Fala Gino kaj si dignuo temu, podsjetio si me da bi bilo dobro staviti link na sličan, no prošireni, tekst na stranicama :)

http://www.akvarijske-ribe.com/tekst.php?ID=102

SomJura
Administrator
Administrator

Poslao/la SomJura » pet vel 27, 2009 2:37 pm

SVAKA ČAST JASMINA !!!
I ja sam si isprintao da imam na papirusu.

Svaka čast još jednom i
ŽIVJELA TI NAMA 100 GODINA A MI TI DOŠLI NA 99 ROĐENDAN !!!
"Imao sam puno riba...al samo je jedna - Ciklid riba!"
Moja web stranica
Internet prodaja

Sljedeća

Natrag na Tropske ribe

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.