solna kiselina

Kako pripremiti idealnu vodu za vaše ribe
Sharky

solna kiselina

Poslao/la Sharky » pon svi 21, 2007 11:58 am

trebam spustiti ph , koliko bi trebao stavit kapljica solne kiseline da ga malo spustim npr , na 10l koliko kapljica

nino
Administrator
Administrator

Poslao/la nino » pon svi 21, 2007 1:37 pm

*TIRED* hm, teško je to ovako odoka reći... ovisi o tome koliko ti je ta solna kiselina koncentrirana, te koliki ti je puferski kapacitet vode kojoj ju dodaješ.

Mislim da ti ne preostaje ništo drugo nego eksperimentima doći do tog podatka

Sharky

Poslao/la Sharky » pon svi 21, 2007 1:41 pm

šta se mora nije teško ;) budem eksperimentiro :P

nino
Administrator
Administrator

Poslao/la nino » pon svi 21, 2007 3:12 pm

8) Daj prvo izmjeri pH i KH vode kojoj želiš spustiti pH pa da na kraju eksperimenta možemo izvući neki "pametni zakljucak"... Možda i drugima uskoro zatreba takva akcija :)

Sharky

Poslao/la Sharky » pon svi 21, 2007 4:07 pm

ph 8.2
kh 16+

u fazi je cikliranja 14 dan danas baš ubacio 3 corija i botiu , druge ribice će cekat još 10 dana. akvarij je 120l

dva puta sam ubacio po 5-6 kapljica i mislim da je smanjilo za 0.1-0,05 .
teško je procjenit sa svim testerima kad se smanjuje na malo .
dal smeta ribicama kad su akvariju a ja dodavam solnu kiselinu. e da nije vezano uz ovu temu al me zanima dal coriji i botie mogu u laganu otopinu hipermengana

nino
Administrator
Administrator

Poslao/la nino » uto svi 22, 2007 3:29 pm

Da, dosta ti je velik KH, pa samim time pH je stabilan. Trebat će puno više kapljica da se osjetno smanji, no nemoj pretjerivati,.... svaki dan ovako kao sad..

Sharky

Poslao/la Sharky » uto svi 22, 2007 8:49 pm

da imaš pravo budem svaki dan po par kapljica pa za par dana javim stanje

no avatar
nino31

Re: solna kiselina

Poslao/la nino31 » pon ruj 25, 2017 8:02 am

Ovako, iz mojeg iskustva. Na dvjesto litara vode (33% pipovača i 66 posto RO) potrebna su dva čepa Solne kiseline da smanji PH vrijednost za 0,4. Problem ti je sa puferskim kapacitetom vode. Ako je voda tvrda bez obzira koliko stavio Solne kiseline, puferski kapacitet ti uzrokuje da PH vrijednost vraća na stare vrijednosti. Prvo moraš smanjiti KH i GH a tek onda eksperimentirati sa smanjenjem PH. Probaj ispočetka izmjeriti PH vrijednost obične vode koju stavljaš u akvarij. Onda probaj sa manjim količinama solne kiseline. Prati pad vrijednosti dok ne dođeš do načina kako najbolje miješati pipovaču, RO vodu i Solnu kiselinu. Bitno je ne raditi iz prve prevelike oscilacije u PH vrijednosti vode jer ti se može desiti pomor. Probaj sa svakim mijenjanjem vode smanjiti ph vrijednost vode za 0,2 da ne radiš velike oscilacije. Tako radiš promjene dok ne dođeš do ciljanje PH vrijednosti vode. Netreba se bojati solne kiseline (naravno u velikim količinama je problematična) jer se dobro rastapa u vodi i ne uzrokuje u manjim količinama nikakve štetne posljedice po biljni i životinjski svijet. Napomena: to je jaka kiselina i prvi puta kada sam eksperimentirao sa njom sam malo pretjerao i smanjio PH vrijednost na 5.8. Pa sam ponovo uklanjao dio vode i miješao dok nisam dobio željenu PH vrijednost.

Natrag na Priprema vode

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.