Novi akvarij, predstavljanje i pitanja! :)

Kako pripremiti idealnu vodu za vaše ribe
no avatar
agfish

Novi akvarij, predstavljanje i pitanja! :)

Poslao/la agfish » pet sij 16, 2015 2:28 pm

Pozdrav!
Nedavno sam dobio na poklon manji akvarij od 25l, ali kada se već slaže, zamijenio sam ga malo većim od cca 100l te prije par dana napravio prvi "postav" te krenuo sa cikliranjem. :)

Akvarij je znači 110 l, pumpa je 500l/h, tri filtracijske komore na vrhu (2 spužva + keramika). Rasvjeta je 2x 25W T5 i uključena je oko 12h dnevno, a grijač je 100W i vrlo rijetko se uključuje (tu i tamo preko noći kada je rasvjeta isključena). Temperatura vode je oko 26.5.
Podloga je JBL Manado, a gore je riječni šljunak.
Od dekoracija su unutra tri "panja", mangrovo i mopan drvo.

Od kemije sam koristio EasyLife Easystart bakterije i EasyLife Filter Medium za pripremu vode. Za gnojidbu biljaka tekući EasyLife Profito.
Sa cikliranjem sam počeo u subotu, a današnji parametri vode mjereni JBL Easy testom su:
NO3: 0
NO2: 0
GH: >21 - ovo nije dobro?
KH: 15
pH: između 7,6 i 8, možda malo bliže 8 - da li se može na nju utjecati?
Cl2: 0

Na biljkama primjećujem da rastu, ali su se na rubovima ponekih listova počele javljati crno-smeđe mrlje.

Drugi problem je što se na srednjem panju (mopan) javlja neka bijela sluz koja ga u potpunosti prekriva sa svih otvorenih strana. Tempo rasta je otprilike 0,5 cm u debljinu po cijeloj površini u 24h. Prao sam panjeve u utorak i danas sam ih izvadio iz vode. Prije stavljanja u akvarij su prokuhani 4 puta radi ispiranja te su se u namakali.
Evo fotografija, komentari i savjeti su dobrodošli!!! :)

jasmina
Brick Lady
Brick Lady

Re: Novi akvarij, predstavljanje i pitanja! :)

Poslao/la jasmina » pet sij 16, 2015 3:31 pm

Ja to prvi put vidim. Prosurfala sam malo, očito se radi o gljivicama, nije opasno samo je ružno. Iako neki misle da je riječ o nusproizvodu kojeg bakterije ostavljaju hraneći se, većina se slaže da su gljivice. Neke ribe, poput ancistrusa, to jedu. Budi uporan s ribanjem - jedan je čak i dobro naribao alkoholom pa se riješio toga.

VIdjela sam i da to jabučari jedu, pa puža možeš ubaciti dok se još ciklira.

Više ne stignem surfati. Proguglaj pod "aquarium wood mucus", imaš puno rezultata.

A da ga namočoš

Dexter
Administrator
Administrator

Poslao/la Dexter » pet sij 16, 2015 8:34 pm

Dobro nam došao :pivo:

Aqua je ok samo savjet- stavi biljke ispred filtera i grijača,ovako malo bodu u oci a teta Jasmina je u pravu sto se tice gljivica na panju :-D

no avatar
agfish

Poslao/la agfish » pet sij 16, 2015 9:41 pm

Hvala na savjetima, prokuhao sam ih još jednom, osušio i vratio u akvarij. Ako se opet pojavi čistit ću ih dok ne nestane (kažu cca 2 tjedna).

Biljke bi trebale narasti pa prekriti filter i grijač, a planiram ubaciti još neku. Posadio bih ja svašta ali je slaba ponuda u trgovini. Gdje preporučate kupovati biljke?

Nego molim savjet vezano za biljke, na listovima su se počele pojavljivati smeđe mrlje. Što je to i što poduzeti u vezi toga? :geek:

no avatar
agfish

Poslao/la agfish » sub sij 17, 2015 7:32 pm

Radilo se o smeđim algama...
Sve su biljčice očišćene i promijenjena je voda uz usisavanje podloge...

Dexter
Administrator
Administrator

Poslao/la Dexter » ned sij 18, 2015 9:43 am

Sto se tice kupovine biljki najbolje ti je putem foruma ili ako naletis u shopu kad su zdrave :-)

no avatar
agfish

Poslao/la agfish » uto sij 20, 2015 9:55 pm

Nakon par čišćenja, gljivice na drvu posustaju. Još se pojavljuju na manjem dijelu, ali puno slabijim intenzitetom. Nadam se da će uskoro nestati...

Parametri vode su i dalje isti kao što su bili, biljke rastu, a s obzirom da se opet javlja smeđa alga po biljčicama, razmišljam da lagano stavim čistače. Što bi preporučili i u kojem broju/kombinaciji, ancistrusa, otocinclus, corydorase, sijamskog algojeda?

jasmina
Brick Lady
Brick Lady

Poslao/la jasmina » sub sij 24, 2015 11:59 pm

koridorasi su prvenstveno mesožderi pa ako ti trebaju ribe koje će imati glavnu ulogu u tamanjenju algi, nisu baš dobar izbor. Ancistrusi tamane najviše sa stakla pa ih je dobro imati (1-2), a možeš i otiće ili sijamce, po želji.

Natrag na Priprema vode

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.